Mé druhé kolo volební

O tom, jak zběsile jsem volil v prvním kole prezidentské volby, jsem psal tady. Mezi prvním a druhým kolem ale proběhla natolik intenzívní informační smršť, vedená jak chytráky, tak blbci, že jsem znejistěl – neváhal jsem, jestli to tam nedat tomu druhému chlapíkovi, ale jestli vůbec jít znovu dát hlas tomu “svému”.

 Ze záhadných důvodů jsem nikdy nezažil takový Facebook overshare, jako ve chvílích počítání hlasů a hodin následujících. Nemyslím ze strany ostatních – cizím statusy nepočítám – ale já sám jsem v životě tolik myšlenek během jediného dne nesdílel. 

 

Dnes mě napadlo, že tenhle průběh, tenhle vývoj, pro mě jednou – možná za pět let, možná dřív, ale taky třeba později – může být zajímavý. Měl jsem pravdu? Pletl jsem se trošku? Šeredně jsem se mýlil? Only time will tell...

 

Níže najdete mé statusy z Facebooku z průběhu druhého kola prezidentských voleb v roce 2013. Jsou kratičké, až na ten první a ten poslední. Nechávám je bez úprav – byly psány na telefonu, takže hodně z nich je bez diakritiky – a taky bez vysvětlujících či doplňujících komentářů, až na ten závěrečný; schválně, jestli si vůbec sám ještě někdy vzpomenu, na co jsem to tenkrát reagoval.

 

Pátek 25. ledna 2013, 15:28

Někdy stačí jen maličkost.

 

Na trojku jsem byl domluvený s holičkou na ostříhání. Cestou k ní jsem míjel procesí středočeských vesničanů, kráčejících k Obecnímu úřadu, kde i já zítra snad odvolím.

 

Holička měla zamčeno. Když jsem jí teď, zpátky z domova, kde jsem nechal telefon, volal, zjistil jsem, že prostě odjela na hory. “Škoda, že jste nezabouchal nebo nezazvonil, já vás vyhlížela…” Mělo mě varovat, že nabízela stále jiné časy a nakonec změnila začátek z 15:15 na 15:00.

 

Když jsem tak nasraně kráčel zpátky a prohlížel si ty spoluobčany vyššího středního věku a převážně dělnických profesí, jako by na čele měli napsáno, komu to tam šoupnou. Tak jsem zahnul. Na úřad.

 

Bez většího nadšení a radosti jsem to tam hodil stejnému týpkovi jako před dvěma týdny a ať už vyhraje kterýkoli z nich dvou, budu se opájet představou paralelního vesmíru, v němž se po dvou letech prostřídají, aby ukázali, jestli to s námi myslí dobře nejen slovy, ale i činy a že mezi nimi ve finále zas takový rozdíl není.

 

Z toho druhého lístku jsem malýmu udělal vlaštovku. Nechybělo moc a byly dvě.

 

Vlastovka

 

 

Sobota, 26. ledna 2013

 

Dopoledne pár hudebních statusů, zahrál jsem si se synem, kterému je rok a půl, na klavír čtyřručně Garbarka a poslechli jsme si další pěknou muziku.

 

Teprve odpoledne se to rozjelo: ve 14:30+ mi totiž docvaklo, jak to nejspíš dopadne.

 

Sobota, 14:54

Proboha, převažte v tom studiu prosím už někdo Tomiovi tu nevymáchanou… ústa bobošíkošátečkem, děkuji. Za diváci, Honza

 

Sobota, 15:04

Prosím Vás, nemohlo by ještě pár z Vás postnout nějakou tu fotku telky se zapnutou ČT24? Díky moc!

 

Sobota, 15:08

Ale trend dobrej. Spočítal jsem, že kdyby sčítání pokračovalo ještě dva dny, pět hodin a jednapadesát sekund, Karel to dá jednomyslně.

 

Sobota, 15:44

Odhaduju, že pár českých hotelů místo léty prověřeného názvu Prezidentské apartmá od března najede na to, čemu právníci říkají taxativní výčet.

 

Sobota, 15:56

Jaký je rozdíl mezi někdejším japonským kandidátem na prezidenta a dnes již irelevantním folkařem? Ten první hovoří spisovnou češtinou.

 

Sobota, 16:07

Slečny, které měly to obrovské životní štěstí, že mne směly skutečně poznat, zprvu překvapovalo, že humorem hýřívám nejvíc ve chvílích nepříliš radostných…

 

Všímáte si, jaká je se mnou poslední hoďku prča?

 

Sobota, 16:13

Pred lety jsem se nedostal na hudebni vedu, takze tapu: to je nejaka Zemanova hymna hrana na vuvuzelu?

 

Sobota, 16:16

Smejem se tomu vytrubovani do Zeman speech a malej se pridal – hlavne nesmi byti smutno, natoz aby se vite co…

 

Sobota, 16:20

A Zeman skoruje “I have a dream” proslovem na tema Nechci byt prezidentem tem, jimz jsem byl premierem a kamaradem.

 

Sobota, 16:23

Prosim Vas, Jirinka ma od sedmnacti dalsi divadlo!

 

Sobota, 16:29

Už ji má! aneb Do rauše se dostanu i bez panďuláka.

 

Sobota, 16:32

Deja vu. Presne jsem vedel, o cem bude mluvit ve spojitosti s ochrankou.

 

Sobota, 16:34

Takze zadny Navrat do raje. Pokus o rehabilitaci hymny v Hulkove podani. Na umelecke dno jsme ani tak dlouho necekali, ze?

 

Sobota, 16:47

Jdu ven pro dříví a zpívám si hymnu, načež mě rozjásaně pozdraví z výsledku šťastný soused na cígu. Tyvoe, já si to broukám pomacháčkovsku, jako že dobrá muzika!

 

Sobota, 16:56

Největší schíza nebyl ten moment, kdy mi došel výsledek, ale okamžiky prvních slov budoucího prezidenta. Představte si, že přebalujete robě, střídavě se díváte do jeho podělané plenky a na telku, načež se Vám ty dva obsahy totálně promíchají…

 

Sobota, 17:38

Přátelé, dneska se překonáváte a já Vám všem mockrát děkuji za všechny ty lajky a komentáře, ale dnešní večer patří tak trochu i Milošovi.

 

Sobota, 17:53

Mily Tomio, presah do Tveho volebniho programu ma uplne vsechno, vis?

 

Sobota, 18:27

Pojdme si zatipovat, kdo prvni hodi na Youtube nejakou tu hitovku s mimoradne propracovanou zejmena textovou slozkou na thema Bohuzel. Neco jako “Karel to nedal, ale zivot ‘de dal, Milos to bohuzel dal… zivot ‘de stale dal”…

 

Sobota, 20:27

“…privedl jsem ji za kridlo na svou tiskovou konferenci. A vite proc?”

 

Jako proc “za kridlo”? Ja bych vedel…

 

Sobota, 20:42

Na Nove a Prime letos pojede hlavne Aligator. CT se slovy Vaclava Moravce teto nechvalne zname postavicky vzdala.

 

Sobota, 20:50

Pratele, taky se bavite tim, jak si prekladatel do reci znakove klepe na celo, haze ironickymi a znechucenymi pohledy, krouti hlavou a uziva si ruzne na prvni pohled znevazujici posunky? A fakt, ze to vsechno cini z praveho rohu obrazovky, jiste tez neni nahoda!

 

Sobota, 20:57

“Jsem buldog, jsem pitbul, ale aligatora vam neudelam.”

 

Ja uz se v tom portfoliu sexualnich praktik trochu ztracim.

 

 

Sobota, 21:02

Pane Rychetsky, gratuluji ke starym Windows a pripominam, ze Vam prisel mail!

 

Sobota, 21:09

“Pujdete slavit?”

“Paklize se mi ty schody, z nichz jsem cestou sem sletel, podari vylezt, trebaze s pomoci ochranky, jiz jsem urazil, ano, vratim se ku lahvicce.”

 

Neděle, 0:27

Poslední související status (když nepočítám, že jsem pak ráno na rynku u nás na vesnici vyfotil symbolický pošlapaný volební lístek Karla Schwarzenberga).

 

Vzniknul proto, že tou dobou už mi začaly chodit pozvánky do více či méně hejtujících (“nenávistných” by znělo příliš extrémně) skupin, zaměřených proti Miloši Zemanovi, jakožto i pozvánky na nesmyslné události typu veřejného protestování proti výsledkům voleb.

 

Mili mladi pratele,

 

dekuji za pozvani do skupiny Stydim se za sveho prezidenta, ale 1) stydivam se za sebe nebo za nas, ne za treti osoby, 2) to plati i o prezidentu Klausovi – to je prece nas aktualni prezident, je to tak?, 3) za prezidenta Zemana se take nestydim – i kdyz jsem volil Karla Schwarzenberga, respektuji, ze jeho protivnik byl demokraticky zvolen, navic je to prezident budouci, tudiz mu musim jako prezidentovi nejdriv dat sanci, pak teprve budu vedet, bude-li mit smysl porusit pravidlo c. 1. 

 

Mam Vas rad a respektuji Vas nazor; verim, ze Vy budete respektovat ten muj, diky. 

 

Honza