Nech ho být aneb Nech Hobita Hobitem

Možná jsem neměl začínat Silmarillionem, nevím. Prostě si čtvrt století hledám cestu k Tolkienovi – fakt se snažím, chci ho mít rád, opravdu! – a jediné, co mě v rámci té mánie okolo něj bavilo, byla jeho biografie. Včera jsem s kamarádem, skalním fandou, dal filmového Hobita. Po dlouhém zvažování pro a proti zvítězila 2D verze v originále s titulky.

Minimálně třetinu té velkolepé podívané jsem prospal. Potvrdil jsem si, že dnes už lze pomocí triků natočit cokoli, co si jen tvůrci dokáží představit, tak, aby to vypadalo přirozeně (OK, nejen Gandalf sjíždějící po hlavě orlově měl trhaně loutkové pohyby, but-you-know-what-I-mean). Ale já jsem příběhový a hlavně dialogový typ: mám rád, když si postavy (ideálně pokud možno chytře) povídají a koná-li se lítý boj, bohatě mi stačí, když někdo pronese “zuřila nelítostná bitva, řinčely meče, jiskry lítaly a vyhráli tihle nad tamhletěmi”.

Té pohádce by slušelo 90 minut stopáže, celé dohromady, nikoli téměř tři hodiny jen první části trilogie. Je to magořina. A soudě podle reakce onoho mého kamaráda tolkieňáka, magořina i pro (některé) zaryté příznivce žánru na hranici snesitelnosti.

Emoce mi byly vzedmuty v jednom jediném momentu celého toho předlouhého filmu; ve zbylých sto padesáti devíti minutách mi bylo tak nějak jedno, co se postavám děje. Největším zážitkem večera pro mě byl popcorn se šunkovo-sýrovou příchutí, je mi líto. Mnohem radši bych si dal Hobita třeba v levném, ale na nápady rockefellerovském nastudování Buchet a loutek, třeba ho někdy zpracují.

Kdybych měl ohvězdičkovat, musel bych zvážit všechnu tu dřinu lidí pracujících na tomhle filmu, dokonalou hudbu, luxusní zvuk, překrásné scenérie, opravdu úžasné triky, atd. a bylo by mi líto dát Hobitovi méně než osm z deseti hvězdiček. Jenže tolik si ten film v porovnání s jinými, mnohdy podstatně levnějšími, ale přesto působivějšími, nezaslouží, tak na zvjozdy jako obvykle kašlu, stejně na to všichni půjdete, už jen ze zvědavosti, jako já.

A to jsem si původně myslel, že dám opáčko ve 3D. Ani náhodou.

hobit

0 comments