Osobní postřehy z Apple keynote

Včera proběhla další Apple keynote. Tentokrát jsem se na ni těšil, protože jsem věděl, že na ní nebude narozdíl od té minulé nejzábavnější tohle (a kdo jsem já, abych s Vox populi, vox Dei, nesouhlasil), nýbrž představení nového hardware.

Z mých předpovědí vyšlo všechno až na jednu prognózu. Z mých přání vyšla všechna až na jedno. Více níže.

Událost to byla velkolepá a nejlepší by bylo zalézt teď na pár týdnů někam daleko od internetu. Tenhle týden budou všichni psát totožné dojmy z akce. Příští týden zas budou první noví uživatelé iPhone 7 (Plus) z první vlny sdílet své kraťounké zkušenosti, opět všichni stejné. A ten popříští se do toho pustí druhovlňáci, včetně nás, Čechů a opět všichni lautr stejně. Poté totéž nastane s hodinkami a ještě o něco později s updatem iPhone 7 Plus. Nevím, jak vy, ale mě čtení krátkodobých zkušeností s čímkoli moc neba, pořád dokola stejných už vůbec a s dojmologiemi to mám ještě vyhrocenější.

Takže v následujícím textu se zaměřím jen na to, co z applích novinek se týká subjektivně mě samotného (a tedy mně podobných). Sepíšu si to spíš jen pro své vlastní ujasnění myšlenek a pro budoucí referenci. Ale pokud tyhle řádky čtete i vy, vězte, že se budu obracet spíš k těm, kteří už vědí, co na keynote bylo představeno. S dovolením vynechám Pokémon GO pro Watch (není mi nic ukradenějšího), Super Mario Bros. (fakt hraju málokdy), běhací věci od Nike i aktualizace všech tří systémů, které už známe z bet a které se očividně povedly. Pro mě podstatný je nový iPhone a pak nové Apple Watch.

Nejdřív to první.

Nový iPhone

iPhone 7 je krásný, iPhone 7 Plus o trošilinku méně, ale zase toho víc umí. Nicméně dokud Apple zachová možnost koupit si menší variantu, zůstanu u ní.

Nejdůležitější je, že se potvrdily úniky informací a nový iPhone skutečně nemá klasický audio konektor. Pro mě to byl před těmi pár měsíci, kdy začínalo být jasné, že k tomu opravdu dojde, šok veliký, těžko se s tím srovnávám a budu se s tím sžívat ještě dlouho.

Odstranit něco, co tu v oblasti přenášení audio signálu bylo takřka odnepaměti, není taková sranda jako dát pryč zastaralou disketovou či CD/DVD mechaniku. Nejsem vyloženě audiofil, ale za hifistu se holt asi považovat musím. Má sbírka nádherných sluchátek mi dělá radost a pořádný kabel zatím pořád považuji za magickou součást audio řetězce. Jen pro představu: na fotografii níže je osm z mých sluchátek, která oblibuji nejvíc (ostatně, ta nejlepší mají i na zakázku vyrobený kabel). Bezdrátová (volitelně) jsou z nich jen troje (a to ještě H8, ve druhé řadě druhé zleva, půjdou do světa, protože je používám toliko při sekání trávy a to je trochu škoda).

Bezvodičová sluchátka mám ještě další dvoje, ve formě pecek do uší. Všech pět kousků má však podstatnou společnou vlastnost: aptX. Jde o audio codec, který umožňuje streaming zvukového signálu v reálném čase, v našem případě přes Bluetooth. Existuje několik stupňů aptX podle míry komprese (až po aptX Lossless, který umí přenášet hi-def audio v kvalitě studiových 96 kHz / 24 bitů). iPhony aptX, k mému dlouhodobému rozčarování, neumí. Nebo možná neuměly.

Pokud jde o iPhone 7, zatím se nikde nedá dohledat, jestli aptX chip konečně obsahuje. Apple kalí vodu a tvrdí cosi o tom, že jeho vlastní chip, označený W1, řeší problémy BT s párováním, vypadáváním signálu i špatným zvukem a že bluetooth připojení vymáchal ve speciální omáčce. Co tuhle tajnou polívčičku tvoří, ovšem neprozrazuje, takže já mohu zatím jen doufat, že nepůjde o proprietární protokol, který budou umět jen ty nové AirPods (které mě po zvukové stránce, v porovnání s tím vším, co mám a po zkušenostech s EarPods, zajímají asi stejně jako pořady Kateřiny Brožové) a nové Beats (k jejichž tradiční kvalitě, tím spíše zvukové, snad ani nemám potřebu se vyjadřovat).

Druhá věc je poslech a nabíjení zároveň. Doteď jsem na svých iPhonech téhle možnosti hojně využíval jak doma, tak v autě. Vzhledem k nepříliš impresivní výdrži iPhonů na baterii to ani jinak nešlo. Kvůli odstranění 3,5 mm jacku (které jinak naprosto chápu a argumenty Apple beru) se budu muset porozhlédnout po nějaké “rozdvojce”, ideálně ve variantě Lightning + jack, v horším případě pořídím tuhle ofiko applí redukci na Lightning a USB3 konektor, která, jak už to tak u mé oblíbené firmy bývá, stojí tolik co celý telefon od firem jiných. A nebo holt budu muset v autě konečně pořešit bluetooth receiver (či přikoupit k novým sluchátkům nové auto? Co by ovečka neudělala…) a víc používat bt sluchátka.

Takže zatímco loni touhle dobou jsem nelenil a zajel si jako první (resp. nakonec prý těsně druhý) Čech pro nový iPhone 6S (který jsem pak stejně z motivačních důvodů ještě týden nerozbalil), letos si setsakramentsky ujasním, jestli chci poslouchat muziku buď drátem přes redukci (aspoň, že ji přikládají) nebo přes BT pravděpodobně opět bez aptX. A jestli nový iPhone, který k poslechu hudby chci i nadále používat poměrně výrazně, pořídím nebo radši ještě vydržím s šest eskem.

Nové Apple Watch

Představení Apple Watch Series 2 (byť ne s tímhle názvem) jsem, asi jako kdekdo, očekával. Samotné hodinky mě v porovnání s první generací, kterou mám asi rok a čtvrt, neuchvátily nijak zásadně; jsou v podstatě stejné jako “jedničky”, jen o milimetr tlustší a s GPS, nicméně pásky, řemínky a tahy na ně jdou upnout tytéž, co na jejich předchůdce. Náramků mám víc než dost, takže jsem byl potěšen.

Protože se mi v květnu podařilo své Apple Watch nešikovně upustit na dlažbu a ťuknout jim tak sklíčko, očekával jsem představení nových s jasným cílem. S opravou sklíčka jsem nikterak nespěchal a kdyby Apple včera nové hodinky neukázal, byl bych si ty stávající nechal ještě tak rok. Abyste mi rozuměli, sklíčko jsem nenechal opravit (jen je pro sichr přelepil kouskem průhledné lepící pásky) a celý ten čtvrtrok a kus s nimi úplně normálně funguji.

Ukázalo se totiž něco, co jsem v legendární sérii článků netipoval: rozbité sklíčko nemusí být žádná tragédie. Přinejmenším “šikovně” rozbité sklíčko. Kdyby nové AW neexistovaly, nechal bych si sklíčko opravit spíš z estetických důvodů. Takhle své proslulé hodinky pošlu do světa a pořídím ty nové, rychlejší a vodotěsnější. A nebo nějakou dobu zůstanu bez hodinek, to je taky možnost. Kdybych byl sklíčko neťuknul, zůstal bych u původních stoprocentně, neboť důvodů k updatu by u mě bylo pomálu.

Pokud tyhle řádky čtete a měli byste zájem o ocelové Apple Watch s v levém horním rohu rozbitým sklíčkem, za rozumnou cenu klidně včetně jednoho až dvou originálních řemínků, dejte vědět.

Prognózy a přání

Na závěr bych měl zmínit, co že mi to nevyšlo. Pokud jde o prognózy, tipoval jsem představení nového Macu mini. Díky tomu, že se novinky v téhle platformě nekonají, zůstává tak můj kustomizovaný Miník tím nejnadupanějším, takže jsem vlastně rád.

No a pokud jde o tu druhou věc, tak jsem si samozřejmě nerealisticky přál, aby ten audio konektor z iPhonů nezmizel. Co nadělám.

V každém případě to byla skvělá show, nové iPhony jsou neskutečný technologický i designový zázrak a dá se k tomu dodat jen jediné: Bravo a díky, Apple!

 

P.S.: Samozřejmě, že černý. Matně černý.

13 comments
MartinBusek
MartinBusek

Dratova sluchatka na kazdodenni noseni jsem prestal pouzivat po tom, co se mi u vsech posral kabel. U nekterych po 6 mesicich, u nekterych treba az po dvou letech... Ale vzhledem k tomu, ze jsem si vzdy kupoval drazsi In eary, v rozmezi €150-€350 tak me to fakt zaclo srat. Po precteni asi 1000 recenzi jsem se rozhodl pro bezdratova over ear Audio Technica WS99BT. K nim jsem si poridil jine nausniky, do kterych se mi krasne vejdou cele usi a dodnes jsem neslysel lepsi over eary. Nekecam. A to je mam uz 2 a pul roku. Podporuji jak AptX (funguje v OSX) tak i AAC, coz je v podstate stejne kvalitni jako AptX. Hrajou tak dobre, ze si z toho sednu na prdel i po tech dvou letech. Na teplejsi dny jsem si jeste poridil Jaybird X2 in ear pecky, ktere jsou slusne, ale samozrejme se s over eary nedaji srovnavat. Ale na jezdeni po meste to bohate staci.


Jinak si nemyslim, ze by ztrata jacka mela trapit kohokoli, kdo se povazuje byt jen za umirneneho audiofila. Kdyz uz pripojuji ke svemu iPhonu kvalitni dratova over ear sluchatka tak prece jedine pres externi DAC a ne pres jacka. To je jako michat dobre vino s vodou :) Jedine externi DAC mi dokaze kvalitni sluchatka nakrmit tak jak si zaslouzi... a to nemluvim o tom, ze jedine pres externi DAC protlacim do sluchatek high-res audio, napr. 24bit/96khz a vis....

janpmartinek
janpmartinek moderator

@MartinBusek Díky za podnětný názor. Já poslouchám hlavně v klidu, doma, a když vyrazím někam do uilc, spíš už si taky beru BT sluchátka. Za tip na ty Audio Techniky dík, omrknu je; ostatně, v článku nejsou mj. zmíněny ATH-MSR7, která mám u postele a poslouchám z nich před spaním (nebo když se v noci vzbudím a nemůžu usnout - v tom nevěřím bezdrátům, protože už jsem kvůli špatnému spárování probudil ženu, drát je prostě drát). Což souvisí i s těmi DACy.


Převodníky mám celkem čtyři a to jsem jeden zrovna před pár dny prodal kamarádovi, protože jsem jej dostatečně nevyužíval. Jenže dva z nich s iPhony nefungují vůbec a jeden z těch zbývajících jen přes napájený USB hub, což je dost nepraktické. Jestli v něčem vidím naději, tak je to úsvit nových převodníků, který snad ten W1 chip předznamenává. Uvidíme.

HobbitCZ
HobbitCZ

A ty argumenty pro odstranění jacku jsou typické výmluvy inženýrů se kterýma by Steve vyrazil dveře. Stejně jako nikdy nedovolil vystouplé kamery. Oni ze super telefonu udělaj těžko ovladatelnou obrovskou krávu a tvrděj, že ještě musí odstranit jack i z 7 plus. Jak se psalo v tom článku, ten jack není ani zastaralý, ani zbytečný. Bezdrátová sluchátka nejsou krok dopředu, všechny co jsem měl jsem nakonec zahodil a rád se vrátil k spolehlivému drátu. Mám jedny noice cancelling a věčně ta funkce nefunguje, protože jsou vybité. Teď k tomu bude vybitý i telefon...

janpmartinek
janpmartinek moderator

@HobbitCZ Jo, souhlasím, tohle mě napadá pokaždé, když není po našem /zákazníků/. Na druhou stranu, možná by byl Steve první, který by volal po odstranění zastaralého konektoru, který vlastně z hlediska prostoru znamená jen díru plnou vzduchu. Ty vystouplé kamery mě štvou taky, asi jsme holt dosáhli limitace tenkosti celého těla přístroje (pokud ten foťák potřebujeme tak vymakaný - já třeba ne a snesl bych ho hloupější, hlavně aby tělo bylo bez výstupků). A s bezdrátovými sluchátky to mám podobně jako Vy.

janpmartinek
janpmartinek moderator

@HobbitCZ Tohle jsem nevěděl, byť mě hned při představení napadlo, že ten lesklý design nese tohle riziko. Jak jsem psal, mně se líbí mat, snad těmihle neduhy trpět nebude. Na každý iPhone si kupuji obal, testovat tvrdost toho speciálního nástřiku nebudu. V každém případě je snadná poškrabatelnost v dnešní době fail, to souhlas.


HobbitCZ
HobbitCZ

Stejně jako je absolutní fail prohlásit, že budoucnost je výhradně bezdrát a přibalit drátová sluchátka s proprietárním konktorem, která nejdou připojit ani k žádnému z jejich Maců. To je jako kdyby s velkou slávou odstranili 3.5" floppy mechaniku se slovy, že budoucnost patří CD a žádné CD tam nedali (nabídli by ho jen jako externí zařízení za nemalou pálku), ale přibalili externí 2.8" floppy, která by nebyla kompatibilní k ničím. To je tak nekonzistentní a tak strašně si sami lžou do kapsy, až to bolí.

HobbitCZ
HobbitCZ

Ze všeho je strašně cejtit Cook, kterej prostě upřednostní levnější materiály a kompromisy v designu, když to bude jednodušší a levnější vyrobit. Vůbec se nedivím, že se Ive stahuje pryč.

janpmartinek
janpmartinek moderator

@HobbitCZ Jo, tak v tomhle s Vámi souhlasím stopro. Když předvedli ty AirPody, tak jsem si řek, to jsou mrchy, budoucnost je bezdrát, ale za příplatek.


janpmartinek
janpmartinek moderator

@HobbitCZ Co na to říct, ano, cítím to podobně. Ten zlom jednou přijít musí a asi to bude dřív, než jsme všichni doufali.

HobbitCZ
HobbitCZ

CD bylo jasně superiorní a cenou na kapacitu dramaticky výhodnější, to skutečně byla budoucnost. Bezdráty jsou zatím strašná spousta kompromisů a omezení za výrazně vyšší ceny, jsou pouze doplňkovou alternativou, nejsou rozhodně plnohdnotnou náhradou. Až dokážou hrát neomezeně dlouho ve špičkové kvalitě, tak se můžem začít bavit...

OttoGruber
OttoGruber

S tím designovým zázrakem přeháníte, že?

janpmartinek
janpmartinek moderator

@OttoGruber Odepisoval jsem Vám dlouze, leč nebyl přihlášen, tak jen rychle: Ne, nepřeháním, za součást designu považuji i důmyslnost, s jakou do tak malého těla nacpali všechny ty technologie. Tipuji, že až si nový iPhone vyzkouší pochybovači, sami uznají, že třeba ten taptický motorek a možnosti jeho programování je něco bezkonkurenčního. A navíc, subjektivně, stejně jako je psán celý článek, mně se ten telefon prostě líbí.