Pozorné hudební tipy 002

Vše vysvětleno v úvodním postu, nuže pojďme bez zbytečných cavyků rovnou na věc. Dnes 12 songů plus tři bonusy, tedy pozorná patnáctka.

Příjemný poslech a dejte vědět, která/které se vám líbí nejvíc!

———

Pharrell Williams: Gust of Wind (z alba Girl) – tohohle týpka poslední dobou fakt žeru, jak jeho věci s Daft Punk, tak oba soundtracky k Despicable Me (Já, padouch) i jeho sólovky jsou prostě boží, má to v sobě jako málokdo a jede na zatraceně monstrózní vlně, což je dobře.

Agnes Obel: Riverside (z alba Philharmonics) V dnešních Pozorných tipech bude víc Evropy i dam. Tahle dánská zpěvačka mě baví, snad bude i vás.

Manual: Afterimages (z alba Drowned in Light, objeveno úplnou náhodou díky popletenému vyhledávání – díkybohu!)

Benjamin Schoos: Autrefois (z alba Visiter la lune) – Místní, tedy belgický autor a zpěvák. Jeho album mě nebere, ale tahle instrumentálka příjemně připomíná dobu mellotronů, dětství… no, je to prostě taková atmošková nostalgie. Objevil jsem to na rádiu Judaica, kde hrávají i výbornou moderní židovskou hudbu, na které si už pár let ujíždím.

Karim Baggili feat. Le Trio Joubran: Silent Stories (z alba Kali City) – tohle jsem si okamžitě zamiloval. Belgický kytarista, o chvíli mladší než já. Tedy, on je to takový typický Belgičan nebelgičan, předky má jugoslávské. Jo a je to samouk, na kytaru se začal učit až ve věku, kdy jiní už pomalu učili na Berklee.

Cymande: Brothers on the Slide (z alba Promised Heights) – 40(!!!) let stará záležitost. To si člověk uvědomí, jak se pop-music až zas tak neposunula. Tahle pecka obstojí i dnes a zpátky k jí podobným bychom mohli vystopovat spoustu aktuálních hitů. Neznal jsem kapelu ani píseň a objevení obojího potěšilo. Celé to prastaré album je skvělé a ta partička strčí s přehledem do kapsy většinu českých “hrajem-něco-jako-funky” pokusů.

Zammuto: Henry Lee (Trad.) (z alba Anchor) – úžasná, originální a nápaditá předělávka staré lidovky. Album je zajímavé celé, najdete na něm elektroniku i hammondky, někdy až trochu do punku (což mě zas tak neba, ale Henry Lee to vyváží dokonale).

Aretha Franklin: Rolling In The Deep (The Aretha Version) (z alba Aretha Sings the Great Diva Classics) Když jsem si v únoru 2008 z New Yorku přivezl kufřík plný kompaktů, byla mezi nimi Adele a její debutové album 19. Objevil jsem ji během několikahodinového nakupování ve Virgin Store, byl z ní odvázaný a překvapený, že v Česku ji nikdo nezná (ono to bylo asi týden po vydání alba, takže není divu). Dnes je situace úplně jiná. Písničku (z druhého alba, 21) mám rád i v originále a Aretha jí navíc vtiskla ještě něco ze svého neskutečného feelingu, navíc to má nápaditou aranži, kdy ke konci sbor zpívá jiný hit, Ain’t No Mountain Higher). Chlupy na zádech i rukou stojí a wo to tady jde.

Selah Sue: This World (z alba Selah Sue) Pomalu šlape. Tak bych tenhle song popsal. Basa a bicí udržují pomalu se valící groove a do toho krásně ostré žestě a neotřelý hlas téhle teď už mé oblíbené belgické interpretky)

Flight Facilities, Christine Hoberg: Clair de Lune (z alba Down to Earth) za tip na album, stejně tak jako na to následující, děkuji Karlovi Holubovi!

Emma Louise: 17 Hours (z alba Vs Head Vs Heart) Jednotlivé písně na albu (vynikající je hned úvodní Jungle (takže bude taky v playlistu), jakožto i její závěrečný remix) mi připomínají leccos a leckoho, ale funguje to na mě, ta atmosféra mi vyhovuje a baví mě.

Sister Cristina: Like A Virgin Jo, je to tak – dovolil jsem si dát vám sem na závěr předělávku někdejšího Madonnina hitu. “Sestra Cristina” je řádová sestra, která letos vyhrála Hlas Itálie (prostě Superstar) a to, že nazpívala pod tímhle uměleckým jménem tuhle písničku zrovna od téhle interpretky s jejím uměleckým jménem považuji za dokonalý metafórek, ale hlavně je to krásně udělaná píseň.

Na závěr pro vás mám dnes tři bonusy.

Bonus 1: Fast Beat Inc.: Hardska Medley (z alba Life at the ZMF) – zábavné medley, v němž uslyšíte pecky jako Hells Bells (AC/DC), The Final Countdown (Europe) či Eye Of The Tiger (Survivor) v legračním podání ska kapely. Spíš fajn zábava než dobrá muzika, proto je to tu navíc, na playlist Pozorné tipy to nedávám. 😉

Bonus 2: Estonský filharmonický komorní sbor / Paul Hillier: Alleluia (z alba Baltic Voices 3) Klasiku na playlist taky nedávám, ale tahle ryze pozitivní sborová radost vám rozhodně neuškodí, je to povznášející hudba, dejte jí šanci.

Bonus 3: Burning Man 2014 ve 195 sekundách (video) – muzika fajna a záběry nádherné, doporučuji. Ostatně, hudba je remixovaný Salif Keita. Tady je originál, remix slyšíte spolu s videem, existuje ještě jeden, taky skvělý, přímo na albu a další, Gekkův, přidávám do playlistu Pozorné tipy.

3 comments
mhumpolec
mhumpolec

Tak se mi to tady točí celý večer (ten playlist) a už se mi to líbí :)

mhumpolec
mhumpolec

Ty poslední tři v playlistu jsou fajn :-)

janpmartinek
janpmartinek moderator

No sláva! Měl by tvořit takový příběh. Jsem moc rád, žes mu dal šanci, proposlouchal se k němu a dal vědět!

Trackbacks